FAQ

 • UŻYTKOWNICY I KONTA BIBLIOTECZNE

  • Kto może korzystać ze zbiorów i przestrzeni Biblioteki UMFC?
   Pełnoprawnymi użytkownikami Biblioteki UMFC są studenci, doktoranci, stażyści, słuchacze studiów podyplomowych oraz pracownicy UMFC.
   Osoby spoza naszego Uniwersytetu mogą korzystać ze zbiorów na miejscu.
    
  • Jak mogę założyć konto biblioteczne w Bibliotece UMFC?
   Studenci rozpoczynający naukę w UMFC mają zakładane konta biblioteczne automatycznie. Pracownicy, doktoranci, stażyści i słuchacze studiów podyplomowych powinni się zaś w tym celu zgłosić do Biblioteki.
    
  • Jestem absolwentem/byłym pracownikiem UMFC - czy nadal mogę korzystać ze zbiorów Biblioteki UMFC?
   Tak, zapraszamy do korzystania ze zbiorów, ale tylko na miejscu.
    
  • Jakie są moje dane do logowania na koncie użytkownika?
   Studenci – login: nr indeksu, hasło: 4 ostatnie cyfry numeru PESEL.
   Pozostałe osoby, które nie znają swoich danych do logowania, proszone są o kontakt z Biblioteką.
   Hasło można samodzielnie zmienić po zalogowaniu na konto użytkownika. Szczegółowe informacje i wskazówki na temat kont znajdują się w instrukcji KONTO UŻYTKOWNIKA.
    
  • Czy mogę zmienić adres e-mail powiązany z moim kontem bibliotecznym?
   Tak, adres mailowy można zmienić samodzielnie po zalogowaniu na konto użytkownika.

   

 • KATALOGI

  • Jak mogę sprawdzić, czy materiał, którego potrzebuję, znajduje się w Bibliotece UMFC?
   Podstawowym źródłem informacji jest katalog eletroniczny Aleph: http://opac.chopin.edu.pl
   Jest on dostępny także na stronie głównej naszej Biblioteki. Szczegółowe informacje na temat naszych katalogów znajdują się w zakładce KATALOGI.
    
  • Czy wszystkie zasoby Bibliotece UMFC znajdują się w katalogu elektronicznym?
   Opisy wszystkich książek, płyt CD i DVD zostały już wprowadzone do katalogu elektronicznego. Natomiast część nut, czasopism oraz starszych zbiorów dźwiękowych jest jeszcze w trakcie opracowywanie. Ich opisy można znaleźć w cyfrowych katalogach kartkowych. Szczegółowe wskazówki na temat korzystania z katalogów znajdują się w zakładce KATALOGI.
    
  • Czy w katalogu elektronicznym ALEPH i kartkowym znajdują się te same informacje?
   Katalogi kartkowe nie są już aktualizowane. Wydawnictwa gromadzone w Bibliotece od 2014 roku są opisane wyłącznie w katalogu elektronicznym ALEPH.
    
  • Poszukuję nut, a w katalogu wyświetlają mi się także płyty z nagraniami – czy mogę przeszukiwać jeden wybrany typ materiałów?
   Tak, należy wybrać odpowiednią kategorię w polu Baza do wyszukiwania, uwzględniając oznaczenie WUMFC dla zbiorów gromadzonych w Warszawie lub UMFC Białystok dla oddziału białostockiego.
    
  • Jak skutecznie szukać nut? Co wpisywać do okienka wyszukiwawczego?
   Z uwagi na to, że posiadamy wiele wydawnictw zagranicznych, warto korzystać z wyszukiwania z użyciem słów kluczowych – na przykład nazwa formy w liczbie mnogiej (etiudy, sonaty, mazurki) oraz nazwisko kompozytora. Praktyczne wskazówki jak efektywnie korzystać z wyszukiwarki znajdują się w instrukcji EFEKTYWNE WYSZUKIWANIE.
    
  • Co oznaczają symbole literowe na początku sygnatur: Xe, N, B, K?
   Pierwsze znaki w sygnaturze danego egzemplarza oznaczają typ materiału:

  K – książki

  N – nuty

  B – partytury w małym podręcznym formacie

  Xe – kserokopie

  Więcej o znaczeniach rodzajów i statusów materiałów bibliotecznych znajdziecie w instrukcji SYGNATURY I STATUSY EGZEMPLARZY.
   

  • Gdzie znajdę katalog prac licencjackich/magisterskich/doktorskich?
   Prace magisterskie i doktorskie znajdujące się w Bibliotece UMFC są skatalogowane w katalogu elektronicznym ALEPH. W polu Baza do wyszukiwania należy zaznaczyć odpowiednio Prace dyplomowe lub Prace doktorskie. Wskazówki jak skutecznie wyszukiwać materiały w katalogu elektronicznym znajdują się w instrukcji EFEKTYWNE WYSZUKIWANIE. Biblioteka UMFC nie gromadzi prac licencjackich. Wykaz tematów tych prac – zgodnie z informacjami udostępnianymi przez Dziekanaty poszczególnych wydziałów – znajdują się w Czytelni.

   

 • UDOSTĘPNIANIE ZBIORÓW

  • Jakie zbiory są gromadzone w Bibliotece UMFC?
   Biblioteka UMFC gromadzi nuty, książki, czasopisma, zbiory dźwiękowe i audiowizualnie. Szczegółowe informacje na temat zasobów i zadań Biblioteki znajdują się w zakładce O BIBLIOTECE.
    
  • W jaki sposób mogę wypożyczyć materiały z Biblioteki UMFC?
   Podstawową formą realizacji wypożyczenia jest zamówienie elektroniczne, poprzez konto użytkownika w systemie bibliotecznym Aleph. Po zalogowaniu należy kliknąć przycisk zamówienie przy wybranym egzemplarzu w katalogu elektronicznym. W przypadku katalogów kartkowych należy napisać wiadomość na odpowiedni adres. Procedura zamówienia jest bardzo prosta, jej szczegółowy opis znajduje się w instrukcji JAK WYPOŻYCZAĆ?.
    
  • Czy aby dokonać wypożyczenia konieczne jest internetowe zamówienie?
   Tak, jest to forma znacząco usprawniająca pracę bibliotekarzy i procedurę udostępniania materiałów bibliotecznych. Warto zapoznać się z instrukcją JAK WYPOŻYCZAĆ?. 
    
  • Ile trwa przygotowanie zamówienia do odbioru?
   Dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej realizować zamówienia biblioteczne. Są one dostępne już w dniu złożenia zamówienia, najczęściej w ciągu kilkunastu minut (w godzinach pracy biblioteki). Każdorazowo czytelnik otrzymuje wiadomość mailową o gotowości zamówienia do odbioru.
    
  • Na jak długo mogę wypożyczyć poszczególne pozycje?
   Egzemplarze oznaczone statusem „wypożycza się” udostępniamy na:
   książki – 30 dni
   nuty – 90 dni
   materiały dźwiękowe i audiowizualne – 8 dni (15 dni dla pracowników)

   Egzemplarze oznaczone statusem Wykładowy udostępniamy studentom na 7 dni, a wykładowcom na 15 dni. Materiały te nie podlegają prolongacie. Egzemplarze o statusie Udostępniane na miejscu muszą zostać zwrócone w dniu wypożyczenia.
    
  • Czy mogę przedłużyć czas wypożyczenia?
   Tak, prolongaty można dokonać dwa razy, samodzielnie – po zalogowaniu na konto użytkownika. Termin zwrotu jest przesuwany o tyle, ile wynosił czas pierwszego wypożyczenia i jest liczony od daty prolongowania. Jest to więc narzędzie, którego warto używać, gdy zbliża się termin zwrotu. Prolongata nie jest możliwa, jeżeli materiał został zamówiony przez kolejnego użytkownika.
    
  • Ile egzemplarzy mogę wypożyczyć jednocześnie?
   Studenci mogą mieć jednocześnie na swoim koncie 6 egzemplarzy książek i 14 egzemplarzy nut oraz 10 dokumentów dźwiękowych. Dla pracowników limit ten jest większy i wynosi 10 egzemplarzy książek, 20 egzemplarzy nut i 10 egzemplarzy dokumentów dźwiękowych. Szczegółowe wytyczne są dostępne w Zarządzeniu nr 1 w zakładce REGULAMINY na stronie Biblioteki UMFC.
    
  • Czy mogę dokonać wypożyczenia, jeśli nie mam przy sobie legitymacji?
   Legitymacja pełni jednocześnie funkcję karty biblioteczną studenta i jej okazanie przy wypożyczaniu materiałów bibliotecznych jest obowiązkowe.
    
  • Czy mogę wypożyczyć materiały na konto koleżanki/kolegi?
   Nie, wypożyczenia mogą być dokonywane tylko osobiście, po okazaniu legitymacji studenckiej.
    
  • Czy mogę skserować lub zeskanować materiały biblioteczne?
   Tak, jest możliwe udostępnienie materiałów do punktu ksero. Możliwe jest także fotografowanie i skanowanie przy użyciu telefonu. Należy pamiętać, by przestrzegać przepisów prawa autorskiego.
    
  • Skąd mam wiedzieć, który egzemplarz mogę wypożyczyć, a który jest udostępniany jedynie na miejscu w Bibliotece?
   Informacja o tym jest zawarta w statusie egzemplarza. Do wypożyczenia przeznaczone są te oznaczone statusem „wypożycza się” i „wykładowy”, pozostałe udostępniane są na miejscu w Bibliotece. Szczegółowe wskazówki na temat statusów znajdują się w instrukcji SYGNATURY I STATUSY EGZEMPLARZY.
  • Termin zwrotu wypożyczonych przeze mnie materiałów minął i moje konto zostało zablokowane – co teraz?
   Należy jak najszybciej zwrócić do Biblioteki przetrzymane materiały. Konto użytkownika zostaje automatycznie zablokowane na tyle dni, ile zostały przetrzymane materiały. Przez ten czas nie można dokonywać nowych wypożyczeń.
    
  • Czy mogę wypożyczyć materiały na okres wakacji?
   Tak. Należy jednak pamiętać, aby rozliczyć się z Biblioteką do 30 września, czyli do końca roku akademickiego.
    
  • Czy mogę wypożyczyć głosy orkiestrowe?
   Głosy orkiestrowe są wypożyczane jedynie na potrzeby działalności koncertowej UMFC lub innych instytucji, które się o to zwrócą. Pozostałym osobom materiały orkiestrowe są udostępniane jedynie na miejscu.
    
  • Czy mogę posłuchać nagrań na miejscu w Bibliotece?
   Tak, dokumenty dźwiękowe są systematycznie udostępniane poprzez funkcję player w systemie bibliotecznym Aleph. Jest to opcja dostępna na urządzeniach podłączonych do sieci uczelni, także przez Wi-Fi (w tym na stanowiskach komputerowych w Czytelni). Nagrań w lepszej jakości można też słuchać w kabinach odsłuchowych w Fonotece.
    
  • Biblioteka jest zamknięta - z jakich materiałów mogę skorzystać w domu?
   Biblioteka UMFC posiada dostęp do szeregu licencjonowanych baz elektronicznych dostępnych online (encyklopedie, nuty, nagrania, artykuły naukowe, czasopisma). Zdalny dostęp do nich mogą uzyskać pełnoprawni użytkownicy Biblioteki. Pełna informacja na temat zasobów elektronicznych znajduje się w zakładce ZASOBY ONLINE.

   

 • CZYTELNIA

  • Czy książki z Czytelni mogę wypożyczyć do domu?
   Nie - z księgozbioru Czytelni można korzystać jedynie na miejscu. Wszystkie materiały można fotografować.
    
  • Czy w czytelni jest Wi-Fi?
   Tak, podobnie jak w całym budynku Uczelni w Czytelni dostępna jest sieć Wi-Fi. Dostęp do niej mogą uzyskać studenci i pracownicy UMFC w Dziale Informatycznym. Pozostałych gości zapraszamy do korzystania z Czytelni, gdzie znajduje się 8 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.
    
  • Czy materiały z wypożyczalni mogę zwrócić w czytelni?
   Jest to możliwe tylko w przypadku, gdy wypożyczalnia jest nieczynna.
    
  • W katalogu znajduje się informacja, że książka jest w Czytelni. Jak ją znaleźć na półce?
   W Czytelni kluczowa jest Sygnatura 2 znajdująca się zarówno na książkach, jak i opisie egzemplarza w katalogu. Określa ona miejsce książki na półce - numer działu oraz numer książki w dziale, na przykład Dz 6 Ks 25. Numery i umiejscowienie działów są jasno opisane na półkach, a książki w działach są ustawione według kolejności. Praktyczne wskazówki poruszania się po czytelni znajdują się w instrukcji CZYTELNIA.

   

 • ZBIORY SPECJALNE

  • Co to są zbiory specjalne? Kto i jak może z nich skorzystać?
   Zbiory specjalne to materiały o szczególnej wartości. Są to m.in. rękopisy, pierwodruki, starodruki. Można z nich korzystać jedynie na miejscu w Czytelni pod nadzorem bibliotekarza.
   Do zbiorów specjalnych zaliczane się też niepublikowane prace naukowe. Z prac dyplomowych i magisterskich mogą korzystać, po spełnieniu wymagań formalnych, studenci i pracownicy UMFC oraz – w uzasadnionych przypadkach – inne osoby po uzyskaniu zgody Dyrektora Biblioteki UMFC.
    
  • Jak uzyskać dostęp do prac dyplomowych?
   Należy złożyć podanie w formie pisemnej, wypełniając stosowny FORMULARZ oraz zamówić pracę przez katalog elektroniczny. Instrukcja dostępu do prac dyplomowych w Biblioteki UMFC znajduje się w instrukcji PRACE DYPLOMOWE.
    
  • Czy mogę wypożyczyć do domu pracę dyplomową lub doktorską znajdującą się w zbiorach Biblioteki UMFC?
   Nie, prace magisterskie i doktorskie udostępniane są na specjalnych zasadach, jedynie na miejscu w Czytelni. Zabronione jest ich kopiowanie i fotografowanie.
    
  • Co oznacza symbol CIM?
   Symbol CIM oznacza cimelia, czyli materiały o szczególnej wartości, odpowiednio chronione i przechowywane. Są to najcenniejsze lub najstarsze druki przechowywane w Bibliotece oraz rękopisy, wydzielone ze zbiorów i szczególnie chronione. Są one udostępniane na specjalnych zasadach, nie jest możliwe ich wypożyczenie.

   

 • INNE

  • Chciałbym podarować nuty/książki/materiały audiowizualne Bibliotece UMFC, gdzie mam się zgłosić?
   Szczegółowe wskazówki dla darczyńców znajdują się w zakładce DLA DARCZYŃCÓW.
    
  • Gdzie uzyskam wpis do karty obiegowej?
   Aby otrzymać wpisy poświadczające brak zobowiązań wobec Biblioteki UMFC, należy zgłosić się do bibliotekarzy dyżurujących – odpowiednio w Wypożyczalni i Fonotece lub w Bibliotece Filii w Białymstoku.
    
  • Czy Biblioteka może zakupić wydawnictwa, których potrzebuję do pracy naukowej?
   Biblioteka na bieżąco uzupełnia księgozbiór, który jest dostosowywany do potrzeb użytkowników. Warto więc zgłaszać takie potrzeby osobiście lub poprzez FORMULARZ – w przypadku braku możliwości zakupu danej pozycji, zaproponujemy wypożyczenie międzybiblioteczne.
    
  • Czy za pośrednictwem Biblioteki UMFC mogę wypożyczyć coś z innej biblioteki?
   Tak, realizujemy wypożyczenia z międzybiblioteczne, także zagraniczne. W celu skorzystania z takiej możliwości zapraszamy do kontaktu mailowego przez adres: biblioteka@chopin.edu.pl

   

Godziny otwarcia - Warszawa

Czytelnia:

 • poniedziałek piątek

  9.30 – 18.30

 • przerwy: 12.00 – 12.15,  14.00 – 14.15, 16.00 – 16.15

Wypożyczalnia:

 • poniedziałek piątek

  9.30 18.30

 • przerwa: 13.30 – 14.00

Fonoteka:

 • nieczynna do odwołania z powodu pandemii (nagrania udostępniane są w Wypożyczalni)

Godziny otwarcia - Białystok

 • poniedziałek, czwartek, piątek

  9.30 15.00

 • przerwa: 12.00 – 12.15

 • wtorek, środa

  10.00  16.30

 • przerwy: 12.00 – 12.15,  14.00 – 14.15